104 bilar auktioneras ut kommande två dagar, bland dem en Volvo 264 GLE från 1978 och en Saab 9000 CSE från 1996.

Över 100 klassiker på auktion

Bilweb Auctions säljer 104 klassiker på torsdag och fredag till högstbjudande. Många Volvo, Saab, MG och Mercedes kommer att klubbas, liksom ett stort antal ”youngtimers”.

Entusiasterna på Bilweb Auctions har inte mindre än 104 bilar att klubba på årets stora sommarauktion. Det är en synnerligen lockande blandning man har fått till. Som vanligt är det gott om både Volvo och Saab. Intresset verkar vara stort för de lite nyare modellerna. Bland annat finns en Volvo 850 R från 1996 som ägts av den förre projektchefen för 850 R. En svårslagen proveniens. En dag före auktionen är budet redan på 115 000 kronor. Men auktionsfirman tror att slutpriset landar runt 200 000 kronor.

1 AV 2
En Volvo 850 R från 1996 var nuvarande ägare är förre chefen för Volvos 850 R-projekt.
Foto: Bilweb Auctions
2 AV 2
Volvo 850 R från 1996.
Foto: Bilweb Auctions

Noterbart är också att Volvo 945 har börjat bli eftertraktad som bilklassiker. Ett par av dessa gamla arbetshästar finns med på auktionen och värdet bedöms närma sig 100 000 kronor. Själv tror jag att värderingen osar väl mycket optimism, även om bilen i fråga bara rullat 13 000 mil. Dyra 245:or har vi blivit vana vid, och budet på den röda kombin som är med på auktionen är dagen innan avslut på 70 000 kronor. Men så har den bara gått 12 000 mil, unikt för modellen. En nyare Volvo på auktionen är för övrigt en S60 med bara 2 000 mil på mätaren. Aldrig vinterkörd och i nyskick!

1 AV 2
Volvo 945 med lättrycksturbo... för högt värderad?
Foto: Bilweb Auctions
2 AV 2
Volvo 945 S 2,3 LTT 1995.
Foto: Bilweb Auctions

Ett stort antal Mercedes-Benz finns med på listan, och det handlar både om klassiker från 50-talet och nyare modeller. Min gamla favorit Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 går att köpa. Snygg färgkombination, silvermetallic och röd skinnklädsel. Den borde kosta halvmiljonen, men dyrare samlarbilar har tagit stryk det senaste året.

1 AV 2
En favorit: Mercedes 300 SEL 6.3 från 1971.
Foto: Bilweb Auctions
2 AV 2
Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 1971.
Foto: Bilweb Auctions

Om man ska tala om trender så är det ganska nytt och smått. Talande är att en Mini från 1999, med bara 455 mil på mätaren, har ett bedömt värde av auktionsfirman på 170 000-200 000 kronor. Mer än många av de tidiga modellerna. Att hobbybilen går att använda är i dag ett kraftigt plus. Budet är när detta skrivs på 110 000 kronor, och det är två dagar kvar till klubbslag.

Mest oväntade auktionsbilen är en Toyota Corolla från 1992. 8 000 mil och budet är dagen innan auktionen redan uppe i 24 000 kronor.

1 AV 2
En Toyota Corolla från 1992 är en av de mer otippade bilarna på auktionen.
Foto: Bilweb Auctions
2 AV 2
Toyota Corolla 1,6 GLi från 1992.
Foto: Bilweb Auctions

Bästa sommarbilen? Helt klart en blå Jeep Wrangler Islander Edition från 1990 i snyggt originalskick. Men jag är inte ensam om att tycka om den somriga strandbilen. Reservationspriset är redan uppnått och den kommer att gå på en bra bit över 100 000 kronor.

1 AV 2
Auktionens bästa sommarbil? En Jeep Wrangler 4,2 Islander Edition Blue från 1990.
Foto: Bilweb Auctions
2 AV 2
Jeep Wrangler 4,2 Islander Edition Blue från 1990.
Foto: Bilweb Auctions

Men vågar man köpa på auktion? Många tar chansen, för bilarna är ärligt beskrivna och borde inte ge budvinnarna några negativa överraskningar. Men vissa bilar säljs med reparationsbehov, och de är svåra att värdera. Hur ska man till exempel buda på den kolossalt fina Mercedes 450 SEL som nästan ser ut att vara i nyskick? Förutom en liten detalj som auktionsfirman delar med sig av: ”När vi kollade bilen så tände motorn till och stannade. Vi har inte gjort någon felsökning. Köparen får själv åtgärda detta.”

Det kan bli ett ruskigt felköp. Men det kan också bli ett fynd. Och det är väl det som är charmen med auktionsköp.

Alla auktionsobjekt kan du se här!