Foto: David Bush / RM Sotheby's

Kid Rocks Ford GT på auktion

Nu har du chansen att köpa en ikon av en annan ikon. En Ford GT går till auktion och tidigare ägaren är hårdrockaren Kid Rock.

Vad sägs om en Ford GT, enägarbil från 2005? En av 669 stycken tillverkade i den röda Mark IV kulören med vita stripes och endast 498 mil på mätaren. Du får dessutom en gitarr på köpet signerad av ägaren Kid Rock. I helgen går en stor auktion av stapeln i Fort Lauderdale, USA och vad passar inte bättre än en Ford GT som tillverkades för att fira Fords 100 års jubileum. En bil skapad för att återuppliva och hylla den legendariska och fyrfaldiga Le Mans-vinnaren Ford GT40.

1 AV 4
2 AV 4
3 AV 4
4 AV 4

RM Sotheby´s uppskattar att Kid Rocks bil kommer gå under klubban för mellan 455 000 och 575 000 dollar, vilket i runda slängar blir mellan 4 200 000 och 5 400 000 kronor. Har du läder som tillåter dessa summor kan du vara med och buda, auktionen går av stapeln den 25-26 mars. Det finns även en annan Ford GT, en vit med blå stripes från samma år men den har inte ägts av Kid Rock så den uppskattas gå för mellan 3 600 000 och 4 400 000 kronor i stället. Där kan du spara en slant.

För dessa pengar får du en 5,4 liters V8-bestyckad supersportbil från mitten av 00-talet med allt vad det innebär, eller vad sägs om en ljudanläggning från McIntosh med baslåda och allt. Den har luftkonditionering och allt vilket inte originalet GT40 hade. Vill du inte lyssna på musik från mitten av 00-talet kan du bara veva ner rutorna och trycka ner gaspedalen, sen kan du njuta av sången från motorn med sina 550 hästkrafter och 678 newtonmeter som sitter strax bakom din rygg.

1 AV 13
2 AV 13
3 AV 13
4 AV 13
5 AV 13
6 AV 13
7 AV 13
8 AV 13
9 AV 13
10 AV 13
11 AV 13
12 AV 13
13 AV 13

Dag E Hogsten provkörde den här bilen när det begav sig, inte Kid Rocks bil dock, men en likadan. Läs den provkörningen, den gick både bra och mindre bra.

Vill du i stället läsa om originalet Ford GT40 så har Linus Pröjtz provkört den, han var om möjligt än mer lyrisk efter att ha rattat omkring i den i England för några år sedan.